SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADANIA nr 6
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADANIA nr 6
Projektu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”
pt.: Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, gdy rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?
W roku szkolnym 2012/2013 grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Błoniu zdecydowało się przystąpić do konkursu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem w miesiącu lutym odbyły się konwersatoria orientujące poświęcone tematyce: „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić gdy rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?” Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych: kl. O-III oraz kl. IV-VI szkoły podstawowej, według przygotowanych scenariuszy. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się jakie „złe” grupy występują w społeczeństwie i najbliższym otoczeniu, jakie zagrożenia płyną ze strony tych grup. Uczniowie zrozumieli potrzebę walki z niewłaściwym zachowaniem młodych ludzi i umiejętnego zajmowania stanowiska w dyskusji, stawiania odpowiednich argumentów, głównie „przeciw”, przygotowali się do podejmowania właściwych decyzji.
Podczas konwersatoriów uczniowie zdefiniowali pojęcia asertywność, uległość, agresja, nauczyli się odróżniać zachowania asertywne od uległych i agresywnych. Co więcej pracując w grupach dokonali charakterystyki różnych grup podwórkowych. Wiadomości przekazywane i wypracowane podczas zajęć poparte były przygotowaną przez prowadzących nauczycieli zajęcia prezentacją. Każda grupa odegrała scenki rodzajowe, w których „aktorzy” pokazywali przykłady zachowań asertywnych.
Miało miejsce również spotkanie z psychologiem. Celem spotkania było przedstawienie społeczności uczniowskiej niewłaściwych zachowań i postaw młodych ludzi, określenie problemów społecznych płynących z działań grupy podwórkowej, kiboli czy blokersów oraz sankcji prawnych z tym związanych, a także jak bronić się przed wciągnięciem do tych grup, wskazanie gdzie szukać pomocy w przypadku zaistniałego zagrożenia.
Podsumowaniem realizacji tematyki „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić gdy rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?”, były plakaty wykonane na korytarzu szkolnym pod tytułem „Bądź asertywny, nie uległy, nie agresywny tylko asertywny”. Plakaty zostały wykonane w oparciu o materiały wypracowane na konwersatoriach przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela.
Uzyskane efekty podjętych działań to:
ü poprawa bezpieczeństwa w szkole, podwórku, wokół szkoły, drodze do szkoły;
ü przekazanie rzetelnej i poprawnej wiedzy na temat zagrożeń ze strony różnych grup (blokersi, kibole, grupy podwórkowe i inne);
ü uświadomienie uczniom, gdzie szukać pomocy w przypadku zaistniałego zagrożenia;
ü nauka asertywnych technik, w tym odmawiania i skutecznego argumentowania;
ü nauka radzenia sobie z naciskiem grupy;
ü rozwijanie zasobów własnych oraz konstruktywnego myślenia o sobie;
ü przygotowanie do samodzielnego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji;
ü podejmowanie współpracy w grupie;
ü umiejętność wypowiadania się na określony temat;
ü szukanie rozwiązania.
mgr Wioletta Królak
mgr Łukasz Żmieńka
- Kilka słów o samorządzie...
- Regulamin
- Plan Pracy SU
- Sprawozdania z działalności SU
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 1 „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 2
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 3 „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy …
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 4 „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 5 „Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić”.
- SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADANIA nr 6
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 7 „ Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”.
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 8 Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem – „Nie jesteś sam”
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 9 Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia …”
- Sprawozdanie z realizacji wykonania dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez szkołę, dotyczącej bezpieczeństwa uczniów – zadanie nr 10
- Samorząd Uczniowski 2016/2017