Sprawozdanie z realizacji zadania nr 4 „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”
Sprawozdanie z realizacji zadania nr 4
„Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”
Wiadomo, że jednym z najważniejszych czynników niezbędnych do osiągnięcia sukcesów w dorosłym życiu i akceptacji przez innych ludzi jest wiedza o tym, jak zachować się w każdej sytuacji i jak postępować zgodnie z posiadaną wiedzą.
W dzisiejszych czasach dzieci cieszą się większą swobodą niż dawniej. Bardzo często oboje rodzice pracują, pozostawiając dziecko samo sobie. Ma ono łatwy dostęp do środków masowego przekazu, szczególnie programów telewizyjnych, które ogląda często przypadkowo, bez selekcji, nierzadko promujące przemoc i agresję. Chcąc temu zaradzić przeprowadziliśmy dwa spotkania, w których uczestniczyli uczniowie klas 0 – VI. Celem zajęć było poznanie podstawowych praw związanych z ochroną dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności osobistej. Ponadto podczas spotkania podjęto temat relacji „chłopiec – dziewczynka” – język, kultura osobista. Zwrócono uwagę na dbałość o kształt językowy wypowiedzi mówionej i pisanej, na rozpoznawanie sytuacji, zachowań naruszających godność i dobra osobiste człowieka. Pogadanka była próbą wywołania refleksji u uczniów nad ich kulturą osobistą, kulturą zachowania i uzyskania informacji zwrotnej na temat podstawowej znajomości zasad właściwego postępowania.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że:
- Niszczenie cudzego mienia, molestowanie, groźby, przemoc fizyczna są karalne. Stanowią naruszenie godności i dóbr osobistych zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego.
- Nagrywanie, robienie zdjęć osoby bez wyrażenia przez nią zgody jest karalne. Wizerunek osoby również jest jej dobrem osobistym, a bezprawne jego rozpowszechnianie (w tym przypadku dodatkowo wzmocnione obraźliwym podpisem) godzi w godność osobistą - Art. 23 Kodeksu cywilnego.
- Przeklinanie w miejscu publicznym jest karane. Art. 141 Kodeksu wykroczeń: Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek, albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
- Nauczyciel reprezentuje władzę i jest zobowiązany do poszanowania godności ucznia. Regulują to również dokumenty szkolne.
- Gdzie można znaleźć prawa człowieka, informacje na temat ochrony dóbr osobistych i nietykalności cielesnej:
• Konstytucja RP
• Powszechna Deklaracja Praw
• Kodeks cywilny
• Kodeks karny
Jesteśmy przekonani, że przeprowadzone zajęcia wpłyną na podniesienie świadomości uczniów oraz będą miały bezpośrednie przełożenie na ich prawidłową postawę w różnych sytuacjach.
Dużą pomocą w przeprowadzeniu spotkania był scenariusz zajęć autorstwa pani mgr Katarzyny Kołodziejczak.
Opracowała – Agnieszka Szczech
- Kilka słów o samorządzie...
- Regulamin
- Plan Pracy SU
- Sprawozdania z działalności SU
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 1 „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 2
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 3 „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy …
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 4 „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 5 „Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić”.
- SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADANIA nr 6
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 7 „ Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”.
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 8 Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem – „Nie jesteś sam”
- Sprawozdanie z realizacji zadania nr 9 Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia …”
- Sprawozdanie z realizacji wykonania dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez szkołę, dotyczącej bezpieczeństwa uczniów – zadanie nr 10
- Samorząd Uczniowski 2016/2017