Dlaczego dzieci kłamią?
PIĘĆ POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWOJE DZIECKO KŁAMIE
Jeżeli dość często zdarza Ci się przyłapać syna czy córkę na kłamstwie, to być może jest coś niedobrego w Waszych kontaktach. Jeśli dziecko kłamie – prawie zawsze jest to sygnał nieprawidłowości w życiu rodzinnym. Oto kilka typowych sytuacji , w których Twoje potomstwo może uciekać się do kłamstwa:
1. CHCE ZWRÓCIĆ NA SIEBIE UWAGĘ
Kiedy rodzice są nadmiernie skoncentrowani np. na młodszym rodzeństwie albo na własnej pracy zawodowej, dziecko może się czuć odrzucone. Gdy kłamie zaczyna być wreszcie w centrum uwagi rodziców, chociaż w negatywnym sensie. „ Krzyczą na mnie , a więc przejmują się mną”- myśli dziecko
2. OBAWIA SIĘ KARY
Ma to miejsce zwykle wtedy, gdy rodzice są zbyt surowi .Jeśli np. matka wymierza karę za choćby o kilka minut późniejszy powrót do domu ze szkoły (sądzi zapewne, że w ten sposób uczy zdyscyplinowania), to dziecko będzie podawało zmyślone powody spóźnienia: dodatkowa lekcja, prośba nauczyciela o uporządkowanie klasy...
3. NIE JEST W STANIE SPROSTAĆ OCZEKIWANIOM DOROSŁYCH
Zdarza się to najczęściej tzw. udanym dzieciom . Rodzice uważają, że we wszystkim musi być najlepsze , gorszy wynik przeżywają jako porażkę i dają to dziecku odczuć. Wtedy ucieka ono w kłamstwo, żeby zasłużyć na aprobatę.
4. PRAGNIE SAMODZIELNIE PODEJMOWAĆ DECYZJE
Jeśli w miarę podrastania dziecka rodzice nie zwiększają zakresu jego samodzielności – sami prowokują je do kłamstwa. Np. dziecko chce wyjść z kolegami, a rodzic nie pozwala. Po kilku odmowach dziecko skłamie, podając nieprawdziwy powód wyjścia
5. NAŚLADUJE STARSZYCH
Jeżeli dziecko zauważy, że rodzice czy nauczyciele nie zawsze mówią prawdę – szybko nauczy się postępować tak samo, jak oni.
CO WOBEC TEGO ROBIĆ, ABY DZIECKO MÓWIŁO PRAWDĘ ?
Staraj się jak najlepiej poznać swoje dziecko, wiedzieć, co myśli i czuje. Jeśli na co dzień brakuje Ci czasu na rozmowę z nim czy zabawę – wakacje możesz wykorzystać do nadrobienia zaległości.
Stawiaj dziecku rozsądne wymagania, nie krytykuj dotkliwie za porażki i dostrzegaj sukcesy. Nie traktuj kar jako głównego narzędzia wychowania. Zawsze bądź dobrym przykładem.
- Wyprawka 3-4 latka
- Wyprawka 5-6 latka
- Rekrutacja do oddziału przedszkolnego
- Rekrutacja do szkoły
- Sylwetka absolwenta
- WAŻNE INFORMACJE
- Alfabet rodzica
- Teoria inteligencji wielorakich Howarda Gardnera
- Żelazne reguły wychowawcze dla rodziców
- W jaki sposób dotrzeć do naszych dzieci?
- Internetowe pułapki
- Rady dla rodziców
- Cyberprzemoc
- Poradnik dla rodziców dzieci rozpoczynających naukę w szkole
- Poradź się specjalisty, gdy...
- Dziecko nadpobudliwe
- Dziecko nieśmiałe
- Dlaczego dzieci kłamią?