• Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Szkoła moich rodziców i dziadków"

•

Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Szkoła moich rodziców i dziadków – wspomnienia najbliższych na 100 lecie odzyskania niepodległości” rozstrzygnięty

14 grudnia 2018r. uczniowie, nauczyciele i rodzice tworzący społeczność Szkoły Podstawowej w Błoniu mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, mianowicie w gali podsumowującej wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Szkoła moich rodziców i dziadków – wspomnienia najbliższych na 100 lecie odzyskania niepodległości” odbywającego się pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty, łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Wójta Gminy Łęczyca oraz Młodzieżowej Rady Gminy Łęczyca.

Pomysłodawczynią konkursu była obecna pani dyrektor SP w Błoniu Agnieszka Szczech. Jego celem było nie tylko rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych uczniów, motywowanie do rozwijania pasji plastycznych i historycznych, ale przede wszystkim upamiętnienie osiągnięć polskiej szkoły.

Niezależne jury obradujące w składzie: Bogusława Jankowska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy, Aneta Pucek – kierownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy, Marta Pawłowska – pracownik Urzędu Gminy w Łęczycy nagrodziło autorów następujących prac spośród czterdziestu nadesłanych:

Kategoria I uczniowie klas I III szkół podstawowych:

I  miejscejury nie przyznało I nagrody,

II  miejsce – Gabriela Pawłowska, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Błoniu ex aequo z Zuzanną Bryś, również uczennicą klasy III Szkoły Podstawowej  w Błoniu,

III  miejsce – Oliwer Bauer, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej  w Błoniu.

Kategoria II uczniowie klas IV VIII szkół podstawowych:

I  miejsce – Mateusz Andrzejczak, uczeń klasy V  Szkoły Podstawowej w Błoniu ex aequo Magdaleną Andrzejczak, uczennicą klasy VI Szkoły Podstawowej w Błoniu,

II  miejsce – Julia Mikołajczyk, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Nowym Gaju ex aequo z Kacprem Szczepaniakiem, uczniem klasy V Szkoły Podstawowej w Błoniu,

III  miejsce – Anna Ryk, uczennica klasy VII B Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej.

Wyróżnienia:

1. Amelia Zalewska -  uczennica klasy VI C Szkoły Podstawowej   im. Marszałka Piłsudzkiego w Piątku,
          2. Daria Zdziarska - uczennica klasy VIII  Szkoły Podstawowej  w Nowym Gaju.

Nagrody zwycięzcom konkursu w trakcie uroczystej gali wręczali: pani Ewa Sobór – zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego reprezentująca Łódzkiego Kuratora Oświaty, wójt gminy Łęczyca – pan Jacek Rogoziński – będący również fundatorem nagród oraz przedstawicielki jury – panie: Bogusława Jankowska, Aneta Pucek i Marta Pawłowska.

Na koniec wszyscy obejrzeli montaż słowno – muzyczny przygotowany pod okiem Barbary Doniak, Anny Gralak i Agnieszki Pawłowskiej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Błoniu. Zaproszeni goście byli pod wrażeniem jakości artystycznej przedstawienia, jak również atmosfery i gościnności gospodarzy.

Nagrodzonym i gospodarzom gratulujemy!

• 100 lat NIEPODLEGŁEJ

• 9 listopada tego roku okazał się dniem wyjątkowym dla naszej społeczności szkolnej. Otóż, wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców, a także mieszkańcy Błonia i okolic mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłej rocznicy – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – i jednocześnie w niezwykłej lekcji historii. Obchody rozpoczęliśmy o godzinie 11.11 uroczystym odśpiewaniem czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” pełniącego od 26 lutego 1927r. rolę polskiego hymnu narodowego. Zaakcentowaliśmy w ten sposób nasz udział w ogólnopolskiej akcji „Świętujemy niepodległą, bijemy rekord” –ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej – Annę Zalewską.

Następnie, po krótkim rysie historycznym, uczniowie „opowiedzieli” niezwykle wzruszającą, ale też pełną nadziei i radości historię 11 listopada 1918r., kiedy to Piłsudski wraz ze swoimi legionami wkracza do Warszawy, dając Polakom upragnioną wolność i niepodległość. Niezwykła inscenizacja przygotowana przez uczniów pod kierunkiem p. Barbary Doniak, p. Agnieszki Pawłowskiej oraz p. Anny Gralak, uzupełniona przepiękną dekoracją wykonaną przez p. Izę Wiśniewską wywarła na wszystkich uczestnikach uroczystości ogromne wrażenie.

– Chcieliśmy zaprezentować coś, co pozwoli nam, ludziom żyjącym sto lat później, odczuć ogromną radość tamtych chwil. Coś, co będzie pozbawione zwykłej sztampy i sztuczności. I… udało się – wyznała jedna z opiekunek projektu, p. Barbara Doniak.

Faktycznie, udało się zelektryzować publiczność. Nawet więcej – przedstawienie spodobało się wszystkim na tyle, że zostało wystawione w 100. rocznicę odzyskania niepodległości  – 11 listopada 2018r. – w kościele w Błoniu po głównej mszy, aby wszyscy mieszkańcy mogli odczuć uroczystość i niezwykłość tamtych chwil sprzed lat, tak ważnych dla trwania państwowości polskiej.