PROJEKT EKOLOGICZNY REALIZOWANY NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BŁONIU
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019:
Nazwa zadania - ,,ZDROWO ODDYCHAJ, SMOGU NIE WDYCHAJ ”
Projekt konkursowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, realizowany w Szkole Podstawowej w Błoniu ,,Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2018/2019” realizowany jest w bieżącym roku. Szkoła otrzymała dotację w wysokości 24.298,00zł.
Całkowity koszt zadania - 26.998,00zł.
Dotacja z WFOŚiGW wynosi - 24.298,00zł. (90%)
Udział własny Gminy Łęczyca – 2.700,00 zł. (10%)
Zapraszamy do obejrzenia strony WFOŚiGW w Łodzi
Cele Projektu „Zdrowo oddychaj, smogu nie wdychaj ”są następujące:
- kształtowanie zachowań proekologicznych,
- rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska przyrodniczego,
- rozumienie zagrożeń dla środowiska naturalnego (zanieczyszczenie powietrza),
- poznawanie różnych rodzajów i źródeł energii, w tym energii odnawialnych,
- promowanie oszczędzania energii w domu, w szkole i społeczności lokalnej,
- uwrażliwianie na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń elektrycznych,
- uświadamianie znaczenia powietrza dla życia wszystkich istot na Ziemi,
- stwarzanie życiowych sytuacji problemowych sprzyjających wykorzystaniu wiedzy i umiejętności praktycznych,
Kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Błoniu podejmuje się następujących działań z edukacji ekologicznej i przyrodniczej :
1.Planowane warsztaty/zajęcia stacjonarne:
- „Co to jest powietrze” - dzieci z oddziałów przedszkolnych. Warsztaty stacjonarne - Czym jest powietrze, jak jest ważne dla ludzi i zwierząt – Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi
- „Uwaga alarm antysmogowy” – klasy I –III. Warsztaty stacjonarne - zapoznanie uczniów z tematem powietrza jego zanieczyszczeń oraz ochroną przed zanieczyszczeniami – Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi
- „Ciepło, cieplej, gorąco! Wprowadzenie do zmian klimatu” Klasy IV – VIII. Zajęcia wprowadzają do zagadnień związanych ze zmianami klimatu, wyjaśniają podstawowe pojęcia i procesy - Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.
2. OPIS PLANOWANYCH ZAJĘĆ:
- Koło przyrodniczo - ekologiczne. Prowadzenie doświadczeń związanych z czystym powietrzem
i zanieczyszczonym powietrzem. Prowadzenie obserwacji i eksperymentowanie z powietrzem z wykorzystaniem różnych pomocy dydaktycznych.
- Przedstawienie teatralne do społeczności szkolnej „Zdrowo oddychaj smogu nie wdychaj”. Przygotowanie przedstawienia teatralnego propagującego zachowania proekologiczne, wskazywania trucicieli powietrza oraz nawoływanie do dbanie otaczający nasz świat.
- Dzień bez auta „Dzień bez samochodu – SMOGU”. Propagowanie wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli rezygnacji z korzystania z samochodów i zmniejszenia ilości spalin wytwarzanych przez pojazdy spalinowe.
- Zajęcia warsztatowo – edukacyjne „Detektywi energii są wśród nas”. Poznanie różnych rodzajów energii
i elektrowni. Zna różne rodzaje odnawialnych źródeł energii w tym OZE. Rozumie istotę energii odnawialnej.
- Szkolenie ekologiczne dla rodziców - „Dlaczego warto dbać o powietrze?”. Zapoznanie rodziców
z zagadnieniami związanymi z powietrzem. Dlaczego warto o nie dbać? Jak ono wpływa na nasze zdrowie? – (wychowawcy klas – zebrania z rodzicami)
- Prowadzenie zajęć z podstawy programowej edukacji przyrodniczej (klasy I – III) oraz przedmiotu przyroda
i biologia (klas IV – VIII). Lekcje dotyczące czystego powietrz wokół nas, jak również dbania o środowisko
w którym dorastamy. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma powietrze ? Dlaczego należy unikać zanieczyszczania atmosfery? Co nam grozi jeśli nie będziemy przestrzegać zasad dbania o powietrze? (nauczyciele odpowiedzialni za realizację podstawy programowej na danym etapie edukacyjnym).
- Obchody Światowego Dnia Ziemi. Coroczna uroczystość przybliżająca celowość działań na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie przygotują pokaz wiosennej mody ekologicznej, gdzie zaprezentują stroje wykonane
z surowców wtórnych. Hasłem przewodnim pokazu będzie „ w modzie”. W czasie pokazu odbędzie się dyskusja
i pogadanka wyjaśniająca zasadność prowadzenia segregacji odpadów.
3. Planowane wycieczki:
- Zagroda Młynarska w Uniejowie – warsztaty pod tytułem „Tajemniczy świat wiatraków”.
- Załęcze Wielkie – Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy ZHP Nadwarciański Gród – ośrodek gwarantuje poszerzenie wiedzy z zakresy postaw proekologicznych, jak również wspólnej odpowiedzialności za stan środowiska oraz otaczającego nas powietrza.
- Ośrodek Działań Ekologicznych Łódź „Źródła” – „Co to jest powietrze?” – dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci mogą zrozumieć, czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Czym jest wiatr? Czy powietrze można zamknąć? Jaki ma kolor, zapach oraz kształt?.
- Ośrodek Działań Ekologicznych Łódź „Źródła” – „Oczyśćmy atmosferę” – zajęcia terenowe. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak mogą samodzielnie zbadać jakość powietrza w najbliższym otoczeniu oraz jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizmy żywe, a także jak chronić powietrze w codziennym życiu.
- Wycieczka 3 dniowa : udział w zajęciach zorganizowanych przez Ośrodek Edukacyjny Świętokrzyskiego Parku Narodowego: ścieżka przyrodnicza „Huta Szklana – Święty Krzyż”, ścieżka przyrodnicza „Łysica. Wędrówka przez Puszczę jodłową kończy się zdobyciem najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy (612 m n.p.m.), zwiedzanie jaskini Raj oraz Centrum Neandertalczyka. Interaktywnej Ekspozycji PGE Giganty Mocy
w Bełchatowie.
4. Planowane konkursy:
- Szkolny konkurs „Najpiękniejsza wiosenna klasa” .
- Szkolny konkurs „Podróżujemy ekologicznie. Planecie Ziemi pomożemy, kiedy ekologiczne pojazdy zbudujemy”
- Konkurs Powiatowy - „Dbaj o powietrze”.
- Konkurs Gminny - „Walczymy ze smogiem”
- Gminny konkurs literacki „Czyste powietrze - zdrowe życie”
Projekt „Zdrowo oddychaj smogu nie wdychaj” przybliżył dzieciom świat przyrody oraz rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o jakość powietrza na naszej planecie. W projekcie brali udział przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej w Błoniu, lokalna społeczność oraz zaproszeni goście. Większość społeczności lokalnej to rodziny wiejskie, które utrzymują się z prowadzenia własnych gospodarstw rolnych. Większość z tych rodzin posiada niski status materialny. Zrealizowane działania umożliwiły przygotowanie uczniów, rodziców oraz społeczność lokalną do poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu aspektów ekologicznych, jak również umożliwiły lepsze zrozumienie oraz traktowanie powietrza jako dobra o które należy dbać. Uczniowie podczas realizacji projektu korzystali z wycieczek i warsztatów ekologicznych, podczas których poznali ciekawostki dotyczące powietrza oraz pogłębili wiedzę na temat atmosfery i zanieczyszczeń powietrza. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą smogu, powietrza oraz jego zanieczyszczeń. Zdobyte podczas wyjazdów i warsztatów wiadomości i umiejętności zostały wykorzystane podczas organizowanych konkursów, jak również w codziennym życiu. Prace ekologiczne wykonane przez dzieci zostały wyeksponowane na terenie szkoły, co wpłynęło na podniesienie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Realizacja projektu
w naszej szkole przyczyniła się do lepszego wykorzystania zasobów naturalnych na naszym terenie, a jednocześnie zniwelowała negatywny wpływ społeczeństwa na degradację środowiska. Wpłynęło to na kształtowanie postaw proekologicznych ludzi i podniosło ich świadomość ekologiczną.
Rada Rodziców była zaangażowana w realizację projektu poprzez np. pomoc w przygotowaniu konkursów. Projekt wskazał lokalne problemy ekologiczne w postaci zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z pobliskiej kotłowni, natężonego ruchu samochodowego, zakładów przemysłowych. Projekt zakładał edukację ekologiczną od najmłodszych lat, wdrażał uczniów do dbania o ochronę środowiska, do poszukiwania dróg rozwiązań problemów ekologicznych celem zachowania piękna, czystości naszego regionu. Rozwiązania ekologiczne dotyczyły spraw, na które ma wpływ i które może wykonać przeciętny mieszkaniec wsi i mają być pomysłami uczniów Szkoły Podstawowej w Błoniu. Uczniowie poprzez projekt mają wpłynąć na postępowanie własne, swoich rodziców, władz gminy aby zachować region w dobrym stanie ekologicznym. Pedagodzy starali się, aby nabyte przez uczniów wiadomości i umiejętności były przeniesione na gospodarstwa domowe, zaś efekty prowadzenia tego programu były widoczne w działaniach nie tylko uczniów naszej szkoły, ale ich rodziców i władz gminnych.