• Zlot do Środka Polski

Sprawozdanie z Rajdu „Zlot do Środka Polski”

W sobotę 19 maja 2012r. odbył się po raz 33 „Zlot do Środka Polski”. Imprezę zorganizował oddział PTTK "Ziemia Łęczycka" w Łęczycy.

Głównymi celami rajdu było:

1. Popularyzowanie turystycznych imprez na orientację jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku;

2. Sprawdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem;

3. Wymiana doświadczeń pomiędzy sympatykami imprez na orientację;

4. Wyłonienie zespołu najlepiej radzącego sobie z mapą i kompasem.

W tegorocznym rajdzie brało udział około 400 uczestników. Szkołę Podstawową w Błoniu reprezentowali następujący uczniowie:

L.p.

Imię i nazwisko uczestnika

1.

Marta Bednarek

2.

Dominika Grabarczyk

3.

Weronika Łopacińska

4.

Maciej Grabarczyk

Tegoroczny 33 Zlot turystów w Centrum Polski przebiegał dwuetapowo. Pierwszym etapem były turystyczne zmagania w Piątku polegające na pokonaniu trasy pieszej oraz udział w konkursach krajoznawczych i przedsięwzięciach - niespodziankach realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jana Pawła II.

Drugim etapem był łęczycki Sejmik Staropolski podczas którego uczestnicy Zlotu przenieśli się w XVI- XVII w. by zobaczyć efektowne pokazy szermiercze, pokazy Bractw Rycerskich, pokazy artyleryjskie, wzięli udział w grach i zabawach staropolskich, nauczyli się tańca dawnego oraz wysłuchali łęczyckich legend w wykonaniu aktorów sceny polskiej.

Trasy piesze

Na uczestników tegorocznego Zlotu, którzy zdecydowali się przemierzać malownicze okolice gminy Piątek piechotą, przygotowano trzy trasy piesze. Każda z tras liczyła nie więcej niż siedem kilometrów. Trasy zostały rozlosowane przez kapitanów drużyn  (Dominikę Grabarczyk) bezpośrednio po uroczystym otwarciu Zlotu przed Urzędem Gminy w Piątku.     Po losowaniu, wszystkie drużyny udały się na wyznaczone miejsca startu. Drużyny rozpoczynały wędrówkę w ustalonych odstępach czasu. Na każdej z tras, równocześnie startowały po dwie drużyny- jedna przemierzała trasę ze startu do mety, natomiast druga w przeciwnym kierunku – z mety do startu. Podczas wędrówki, każda z drużyn musiała odnaleźć wskazówki, niezbędne do kontynuowania marszu. Warunkiem koniecznym                 do ukończenia trasy był również udział w różnego rodzaju konkursach, wśród których znalazł się m.in. konkurs krajoznawczy o gminie Piątek i powiecie łęczyckim.

Wskazówki organizacyjne

• 7:40 - zbiórka w sobotę 19 maja 2012 roku na Placu T. Kościuszki w Łęczycy
          • 7:50 – 8:20 - przejazd autokarami do Piątku
          • 8:30 - uroczyste rozpoczęcie ZLOTU przed Urzędem Gminy w Piątku
          • 8:40 - losowanie tras i szczegółowy instruktaż dla kapitanów i opiekunów drużyn
          • 9:00 -10:00 - wyjście na poszczególne trasy piesze (część drużyn, które będą rozpoczynać wędrówkę z końca trasy zostanie przewieziona na miejsce startu autokarami)
          • 13:00 – 14:00 - posiłek przy Gimnazjum w Piątku, podsumowanie Zlotu
          • 14:00- 14:30 - przejazd do Łęczycy
          • 14:30 – 19:00 - udział w Sejmiku Staropolskim w Łęczycy.
          • 19:19 - zakończenie

Opiekunem była pani Małgorzata Błaszczyk.