• Prawa i obowiązki ucznia

• OBOWIĄZKI UCZNIA

MAM  OBOWIĄZEK :

·        Systematycznie uczęszczać na lekcje i aktywnie w nich uczestniczyć.

·        Starannie przygotowywać się do zajęć szkolnych.

·        Dbać o dobre imię szkoły oraz godnie uczestniczyć w uroczystościach szkolnych.

·        Podporządkowywać się zaleceniom i zarządzaniem dyrektora i nauczycieli.

·        Usprawiedliwiać swoje nieobecności.

·        Okazywać szacunek i życzliwość nauczycielom, innym pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom oraz wszystkim ludziom starszym.

·        Kulturalnie zachowywać się w szkole i poza nią. Zamiast przekleństw
           i wulgaryzmów – stosować zwroty grzecznościowe.

·        Dbać o bezpieczeństwo własne oraz kolegów i koleżanek.

·        Nie palić papierosów, nie pić napojów alkoholowych, nie używać narkotyków.

·        Dbać o higienę osobistą i schludny wygląd.

·        Reagować na przejawy przemocy i zła wśród uczniów.

·        Starać się o utrzymanie czystości na terenie szkoły.

·        Zmieniać obuwie.

·        Nie niszczyć sprzętu i przyrządów szkolnych, troszczyć się o estetyczny wygląd szkoły.

·        Szanować cudzą własność.

PRAWA UCZNIA

MAM  PRAWO  DO :

• Zdobywania wiedzy i umiejętności.
          • Życzliwego traktowania i poszanowania godności własnej i innych osób.
          • Wyrażania swoich myśli i przekonań, jeżeli nie sprawiam tym przykrości innym.
          • Przedstawienia wychowawcy, nauczycielom, dyrekcji swoich problemów oraz uzyskania od nich pomocy.
          • Opieki wychowawczej przed wszelkimi formami przemocy.
          • Poznania wymagań programowych danego przedmiotu oraz szkolnego systemu oceniania.
          • Sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny.
          • Dodatkowej pomocy nauczycieli i kolegów, jeżeli mam trudności w nauce.
          • Informowania mnie o terminie i zakresie zbliżających się klasówek.
          • Jednej klasówki w ciągu dnia, nie więcej niż trzech w ciągu tygodnia.
          • Odpoczynku w czasie przerw.
          • Odpoczynku w czasie świąt i ferii.
          • Reprezentowania szkoły w konkursach, zawodach i olimpiadach.
          • Rozwijania swoich zainteresowań na zajęciach pozalekcyjnych.