• Rajd Na orientację

    • W sobotę 5 listopada 2011 r. odbył się po raz drugi Rajd „Na orientację”. Imprezę zorganizował oddział PTTK "Ziemia Łęczycka" w Łęczycy. Głównymi celami rajdu było:

     •  Popularyzowanie turystycznych imprez jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku
     • Sprawdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem
     • Wymiana doświadczeń pomiędzy sympatykami imprez na orientację
     • Wyłonienie zespołu najlepiej radzącego sobie z mapą i kompasem.

              W tegorocznym rajdzie brało udział 400 uczestników. Szkołę Podstawową w Błoniu reprezentował Jakub Piszczałkowski oraz Sylwia Galant.Zbiórka uczestników rajdu odbyła się na dziedzińcu Królewskiego Zamku w Łęczycy. Komandor PTTK w Łęczycy rozdał grupom mapy Łęczycy, kompasy i karty startowe. Pierwszym punktem          do jakiego dotarliśmy był Park Miejski w Łęczycy -tutaj podbiliśmy kartę startową i dostaliśmy wskazówki do dalszej wędrówki. Kierując się zgodnie z wytycznymi dotarliśmy do Kościoła św. Andrzeja -tutaj czekał na nas przewodnik, który opowiedział nam historię tego zabytku. Następnie ruszyliśmy do Kościoła Bernardynów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - tutaj również czekała na nas pani przewodniczka, która przekazała nam informację potrzebną do rozwiązania testu na mecie rajdu. Kolejnym punktem kontrolnym była Siedziba PTTK w Łęczycy, a następnie kierowaliśmy się do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy, gdzie pani przewodniczka opowiedziała nam historię ordynatora Oddziału Chirurgicznego I łęczyckiego szpitala, lekarza medycyny Hieronima Tytusa Pawlaka. Dostaliśmy również pomoc do odnalezienia kolejnego punktu, jakim był Dworzec Kolejki Wąskotorowej w Łęczycy, gdzie czekał na nas test sprawności fizycznej. W następnej kolejności powędrowaliśmy do Archiwum Państwowego w Płocku oddział w Łęczycy. Pani dyrektor Jolanta Górska przedstawiła nam wystawę nagrobków żydowskich – macew, dowodów osobistych i opowiedziała nam o  historii  ludności żydowskiej mieszkającej na terenie naszego miasta. Zdobyte informacje potrzebne będą nam do rozwiązania testu na mecie rajdu. Kolejnym punktem kontrolnym był Cmentarz katolicki w Łęczycy, a potem Dworzec PKP. Następnie hałda, na której odbyły się „zawody wędkarskie”, w których wzięła udział Sylwia Galant. Kolejnym punktem była hałda 2, a następnie Cmentarz Żydowski.

             Rajd zakończyliśmy na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łęczycy gdzie czekał na nas test składający się z 60 pytań oraz ciepły posiłek. Na koniec odbyło się podsumowanie rajdu, wręczenie nagród i upominków. Łącznie pokonaliśmy trasę pieszą o długości ok. 11 km. Opiekunem była pani Małgorzata Błaszczyk.