Poniedziałek 20.08.2018

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 7 „ Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”.

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 7

„ Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy  akceptujące niepełnosprawność”.

W dniach 04. 02. 2013r. i 05. 02. 2013r. odbyły się w naszej szkole warsztaty konwersatorskie na temat: „ Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”.

Warsztaty przeprowadzone zostały w dwóch grupach wiekowych kl.  O – III  i kl. IV – VI.

Celem warsztatów było:

-    uwrażliwienie uczniów na potrzeby niepełnosprawnych

-         rozwijanie umiejętności udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym

-         kształtowanie postaw akceptujących niepełnosprawność.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się , co to jest niepełnosprawność, poznali rodzaje niepełnosprawności oraz zdefiniowali pojęcie: stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja. ( grupa uczniów starszych ).

Nauczyciele prowadzący zajęcia przybliżyli uczniom problemy osób kalekich,  niewidomych, głuchoniemych, upośledzonych. Zwracali uwagę na sposób zachowania się w stosunku do osób niepełnosprawnych. Uczniowie zrozumieli potrzebę niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym oraz kształtowali w sobie postawy akceptujące niepełnosprawność.

Podczas prowadzonych warsztatów uczniowie przejawiali dużą aktywność i zainteresowanie tematyką zajęć. Zrozumieli, że wartość człowieka nie zależy od stopnia jego sprawności.

Podczas warsztatów, uczniowie każdej grupy wiekowej, wykonywali plakaty  na temat: „ Jak pomóc przyjacielowi, który jest inwalidą?”

Uzyskane efekty podjętych działań  to:

-         umiejętność wypowiadania się temat niepełnosprawności

-         uczeń wie , co to jest stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja

-         potrafi pomóc osobom niepełnosprawnym

-         uczeń wie jak zachować się w stosunku do osób niepełnosprawnych

mgr Henrykę Ratajczyk

mgr Mirosławę Borowską