• Dzień Języka Ojczystego w starszych klasach

• Zmierzyli się z językiem…

Uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej w Błoniu uczcili obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, biorąc udział w… teście językowym.

Dnia 22 lutego 2021r. przedstawiciele klasy ósmej i siódmej zmierzyli się z zawiłościami polszczyzny, rozwiązując test, w czasie którego musieli wykazać się znajomością przysłów, frazeologizmów, synonimów, antonimów, homonimów oraz zagadnieniami z zakresu poprawności form wyrazów stosowanych w języku polskim. Już natłok terminów może spowodować zawrót głowy, a tu jeszcze trzeba się było wykazać myśleniem i wrażliwością językową.

Kompletu punktów wprawdzie nie zdobył nikt, ale dwie uczennice klasy ósmej: Agata Szymczak i Marta Kowalczyk wykazały się wysoką znajomością zagadnień poprawnościowych. Obie laureatki, oprócz lauru zwycięzcy, otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez organizatorkę konkursu –panią Barbarę Doniak.

• Zimowe makiety

• Zima już nas powoli opuszcza, słoneczko coraz mocniej grzeje. Jednak w klasie pierwszej jeszcze zimowa atmosfera. W ubiegłym tygodniu podczas zajęć technicznych i edukacji plastycznej pierwszoklasiści wykonali makiety, na których umieścili zimowych sportowców.

• Dzień Języka Ojczystego w klasie pierwszej

• W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy I brali udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju zadania. Z tej okazji również wśród pierwszoklasistów odbył się konkurs kaligrafii. Gratulujemy pięknie piszącym uczniom. Wszyscy otrzymali dyplomy i skromne upominki.

• Dzień Dinozaura

• 26 lutego pierwszoklasiści obchodzili Dzień Dinozaura. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące dinozaurów, oglądali prezentację multimedialną oraz film. Poznali zawód paleontologa oraz archeologa. Na zakończenie dnia zdobyli medale za zaangażowanie i zdobytą wiedzę o dinozaurach. Do rozwiązania pozostała im jedna zagadka - nadal zastanawiają się, skąd dinozaur występujący w filmie i przesyłający im pozdrowienia znał ich imiona i wiedział, do której chodzą klasy i szkoły. Zaskoczenie pierwszaków było ogromne, a ich miny bezcenne. Uczniowie z klas I-III oraz z oddziałów przedszkolnych mogli skorzystać również z przygotowanej przez p. Ilonę Sawicką fotobudki. Zapraszam do oglądania zdjęć.

• Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem"

• Pod koniec lutego uczniowie klasy 3 w ramach projektu “Zdrowo jem, więc jem” zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia – pożądany model zdrowego odżywiania. Dzieci uświadomiły sobie, że podstawą zdrowia jest aktywność fizyczna. Na zajęciach ruchowych i wychowaniu fizycznym poprzez ćwiczenia i zabawy rozwijały skoczność, siłę, zręczność, szybkość. Omawiając poszczególne piętra piramidy żywieniowej, dzieci jednocześnie ustaliły listę złych produktów naszego żywienia. Podczas zabawy ,,Na które jadę piętro” zbudowały pożądany model odżywiania trzecioklasisty. Kolorowe napoje, cukierki, słodkie batoniki znalazły się poza ramami piramidy. Zwieńczeniem zajęć było wspólne przygotowanie kolorowej, zdrowej sałatki owocowej, która szybko znikała z talerzy. Chłopcy zagrali również w grę planszową pt. „Smaczek” – zdrowa gra ze smakiem. Dzieci odchudzały głodomora o imieniu Smaczek, układając dla niego zdrową dietę. Używały do tego specjalnych kart z potrawami. Poruszając się pionkiem po planszach-stołach, należało odnaleźć produkty z ułożonej diety. Dzieci poznały, ile kalorii mają poszczególne produkty i które produkty są zdrowsze, oraz które korzystniej wpływają na wagę.

• konkurs "Mój wymarzony lizak"

• Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie "Mój wymarzony lizak" nagrodą gwarantowaną były darmowe wejścia do Muzeum Lizaka w Jaśle. 😊Gratulujemy uczestnikom. 👏👏👏

• Dzień kota w grupie 5-6 latków

• 1️7 Lutego dzieci z grupy 5️⃣-6️⃣ latków upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół 🐱🐱🐱 KOTKÓW!A to dlatego, że właśnie dzisiaj obchodzimy DZIEŃ KOTA 😊🐱🐱🤸‍♀️🤸‍♀️Nasz poranek rozpoczęliśmy od prawdziwej kociej gimnastyki - to wcale nie taka łatwa sprawa 😃😼 Następnie oglądaliśmy ilustracje przedstawiające dzikie koty, poznaliśmy rasy kotów, zapoznawaliśmy się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów a także nauczyliśmy się wołać kotki w różnych językach! 😃😃Musieliśmy również odgadnąć zagadki dzięki którym, mogliśmy nakarmić naszego klasowego, niestety papierowego KOTKA - MIKUSIA 😻 Jak na prawdziwe kotki przystało naszym zadaniem było również jak najszybsze złapanie myszki i spróbowanie pyyysznego białego (czekoladowego) mleczka 😻😃 Wykonaliśmy również kilka kart pracy a na zakończenie zajęć otrzymaliśmy dyplomy! 👏👏👏

Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

• Dokarmianie ptaków przez klasę I

• Pamiętajmy, że podczas zimy ptaki mają ograniczony dostęp do pokarmu i dlatego nasza pomoc jest tak ważna. Bardzo dobrze wiedzą o tym pierwszoklasiści, dlatego w ubiegłym tygodniu podczas krótkiego spaceru wspólnie dokarmiali ptaki.