• Wizyta Wolontariuszek na lekcjach języka angielskiego
     • Wizyta Wolontariuszek na lekcjach języka angielskiego

     • Gizem Zeybek z Turcji i Quezia Lacerda z Brazylii to wolontariuszki, które dzięki współpracy z Samorządową Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej   odwiedziły naszą szkołę. Dziewczyny przyjechały do Polski na zaproszenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów OSA ET. W trakcie spotkań, które dziewczyny prowadziły w języku angielskim  uczniowie mieli okazję nie tylko poćwiczyć mówienie , ale również  poznać tradycje i zwyczaje krajów z których pochodzą goście. Gizem i Quezia opowiadały o tradycyjnych potrawach , religii, świętach a nawet nauczyły  uczniów tańczyć sambę i tradycyjny taniec turecki. Zajęcia były świetną okazją aby przełamać bariery językowe zadając pytania ciekawym gościom i poznawać najważniejsze miejsca w Turcji i Brazylii.

    • WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2019
     • WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2019

     • 13 stycznia 2019 roku mieliśmy szansę wziąć udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Pierwszy raz wystąpiliśmy w roli wolontariuszy. Stojąc przed kościołem w Błoniu i Ojców Bernardynów w Łęczycy oraz chodząc po ulicach udało nam się zebrać sporą kwotę pieniędzy.

      Jesteśmy z siebie bardzo dumni, a także pełni motywacji czekamy na kolejne finały WOŚP, w których miejmy nadzieję uda nam się tak jak w tym roku uczestniczyć w roli wolontariuszy.

       Natalia Stańczyk klasa VII

    • Kubusiowi Przyjaciele Natury
     • Kubusiowi Przyjaciele Natury

     • Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Błoniu w roku szkolnym 2018/2019 przystąpiło do XI edycji Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie.

       Do programu przystąpiła grupa 3 – 4 latków z naszego oddziału przedszkolnego: - 17 dzieci. Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. zakładanie zielonych kącików w sali, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, Dnia Ziemi, segregacji śmieci w przedszkolu, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań.

      Podczas realizacji zadań, na terenie naszej placówki organizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Przedszkolaki uczyły się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Poznawały środowisko, z których je czerpiemy. Nauczycielka w grupie starała się zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Dzieci poznawały również sposoby ochrony środowiska naturalnego wiedząc o tym, że natura dostarcza nam wszystkich składników, których potrzebujemy do życia.
      W ramach programu w przedszkolu zrealizowano następujące działania:

      • DZIEŃ KUBUSIOWUCH PRZYJACIÓŁ NATURY
      • OBCHODY DNIA MARCHEWKI – ( wg scenariusza)
      • 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU
      • DZIEŃ DRUGIEGO ŚNIADANIA
      • ZAŁOŻENIE KĄCIKA PRZYRODY W SALI PRZEDSZKOLNEJ
      • ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH NAKRETEK, PŁYT CD
      • SEGREGACJA ŚMIECI
      • DOKARMIANIE PTAKÓW W CZASIE ZIMY
     • Powiatowy Konkurs Kaligrafii w Topoli Królewskiej

     • W dniu 29 listopada 2018r. trzy uczennice: Oliwia Fornalczyk, Anna Kaźmierczak, Marta Kowalczyk uczestniczyły w Powiatowym Konkursie Kaligraficznym zorganizowanym  przez Samorządową Szkołę Podstawową im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej.

      Głównym celem konkursu było uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.

      Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odręcznie napisać tekst „Mazurka Dąbrowskiego”, najlepiej piórem/piórkiem, długopisem, ołówkiem. Wskazane było także, aby teksty zostały ozdobione wybranymi iluminacjami (inicjałami, bordiurami, miniaturami, itd.)

      Miło nam poinformować, iż Marta Kowalczyk i Anna Kaźmierczak otrzymały wyróżnienia.

      Gratulujemy.

      (S. A.)

    • Wymiana pocztówkowa - w naszym przedszkolu - to świetna zabawa
     • Wymiana pocztówkowa - w naszym przedszkolu - to świetna zabawa

     • Grupa 3 – 4 latków z oddziału przedszkolnego przy szkole Podstawowej w Błoniu w roku szkolnym 2018/2019 przystąpiła do wymiany pocztówkowej z innymi przedszkolami z terenu naszego kraju,  jak i  z zagranicy.

      Wymiana pocztówkowa pomiędzy przedszkolami to akcja, której zasada działania jest niezwykle prosta. Przedszkola chętne do współpracy przesyłają do siebie głównie pocztówki, ale także prace plastyczne i listy.

      Dlaczego wzięliśmy udział w tej zabawie? To proste:

      • poznajemy geografię naszej Ojczyzny,

      • bardziej interesujemy się turystyką i podróżami,

      • uczymy się wysyłać listy,

      • nawiązujemy relacje z innymi.

      Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję i wysyłania pocztówek do naszego przedszkola.

    • „Spacer Wolności”
     • „Spacer Wolności”

     •  

      W ramach szkolnego projektu „Niepodległa” odbyły się Przedszkolne
      i Szkolne Integracyjne Igrzyska Olimpijskie
      „Spacer Wolności”.

      „Spacer Wolności” - to projekt edukacyjny realizowany w Szkole Podstawowej w Błoniu, skierowany do najmłodszych odbiorców historii najnowszej. Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej  i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godło, flaga i hymn.

      Przed podsumowaniem projektu uczestnicy, w ramach prowadzonych zajęć, przygotowali symbole narodowe, które zostały wykorzystane podczas jesiennego spaceru.

      Jesień to piękna pora roku, pełna cudownych kolorów, a wśród nich przedszkolaki i uczniowie klas I – III z kolorowymi biało – czerwonymi chorągiewkami, balonami, kotylionami – widok przepiękny.

      „Spacer Wolności” miał miejsce w  Parku Miejskim w Łęczycy.
      W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie kl. I – III Szkoły Podstawowej w Błoniu wraz oddziałami przedszkolnymi.

       

      (S. A.)

    • Halloween
     • Halloween

     •   W naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w ramach realizacji tematyki z języka angielskiego, obchodzono Halloween.

      Samorząd Uczniowski zaproponował dwa konkursy na:

      • najlepszy wystrój klasy,
      • przebranie halloweeenowe.

      Tego dnia w naszej szkole panowało wiele uśmiechu, radości, a także podniecenie, dreszczyk emocji.

      Wyniki konkursów zostały ogłoszone jeszcze tego samego dnia. Zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.


      Kochani, a teraz trochę informacji na temat Halloween:

      Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

      Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach ZjednoczonychKanadzieIrlandii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

      Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchydemonyzombiewampiryczarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

      (informacja pochodzi z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween)

      (S. A.)

       

       

       

    • Mały Miś w świecie wielkiej literatury
     • Mały Miś w świecie wielkiej literatury

     • W roku szkolnym 2018/2019 oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej
      w Błoniu grupa 3 – 4 latków przystąpiła do:

      MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO:
      „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

      Organizatorem projektu w roku szkolnym 2018/2019 jest Grupa MAC S.A. (właściciel marek MAC Edukacja, MAC Technologie i MAC Dydaktyka), z siedzibą w Kielcach, przy ulicy Witosa 76 przy współpracy z CEBP 24.12 Sp. z o.o. wydawcą miesięcznika Bliżej Przedszkola. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola w Kolbuszowej.

      Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce
      i za granicą.

      Dzieci, wraz z nauczycielem, wybrały grupową maskotkę misia  – który w roku szkolnym 2018/2019 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Projekt zainauguruje czytanie w grupie przedszkolnej,
      do którego zaprosiliśmy rodziców i osoby związane z przedszkolem.

      Ponadto wszystkich, dużych i małych, zachęcamy do czytania.

      Biblioteka szkolna zaprasza.

    • OSA - Otwarta Strefa Aktywności już działa
     • OSA - Otwarta Strefa Aktywności już działa

     • 14 października 2018r. w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie siłowni zewnętrznej w ramach projektu rządowego OSA- Otwarte Strefy Aktywności.

      Uroczystego otwarcia OSA przy Szkole Podstawowej w Błoniu dokonał Wójt Gminy Łęczyca pan Jacek Rogoziński, Senator Rzeczypospolitej Polskiej pan Przemysław Jacek Błaszczyk, Poseł Rzeczypospolitej Polskiej pan Marek Matuszewski, Przewodniczący Rady Gminy Łęczyca pan Włodzimierz Starzyński oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Błoniu pani Agnieszka Szczech. Ponadto w uroczystości wzięli udział: przewodnicząca Rady Gminy Łęczyca – pani Jadwiga Frątczak, Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Błoniu, Rada Rodziców, uczniowie i mieszkańcy miejscowości Błonie.

      Gmina Łęczyca otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Sportu i Turystyki
      do budowy 5 obiektów sportowo – rekreacyjnych, które powstały przy każdej ze szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca. Na ten cel Gmina pozyskała 125 tysięcy złotych, które stanowią 50% kosztów całej inwestycji. Dzięki temu stała się jedną z 792 gmin z całego kraju, które w ramach pierwszej edycji Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA), otrzymały wsparcie na budowę miejsc spotkań i aktywności całych rodzin – dzieci, rodziców, seniorów.

      Radosne wydarzenie dodatkowo uatrakcyjnili uczniowie naszej szkoły, organizując występy artystyczne. 

      Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

      S. A.

    • HUBERTUS 2018
     • HUBERTUS 2018

     • 13 października 2018 r. na Placu Tadeusza Kościuszki zorganizowany został po raz dwunasty Hubertus Łęczycki 2018

      Z tej okazji Wydział Rolnictwa oraz Ochrony Środowiska w Łęczycy zorganizował wiele konkursów ekologicznych. Uczennice naszej szkoły wzięły udział w dwóch konkursach i jak się okazało z dużym powodzeniem.

      Pierwszy z nich polegał na wykonaniu projektu „Kartki do sąsiada”  z pozytywnym przesłaniem o charakterze antysmogowym lub dotyczącym spalania odpadów w domowych piecach. Nasza uczennica Marta Kowalczyk z klasy VI wykazała się nie tylko zdolnościami plastycznymi ale również dużą znajomością tematu i zajęła I miejsce.

      Drugi konkurs pt „Nasi ziołożercy”  polegał na rozwiązaniu testu i wykazaniu się znajomością zwierząt żyjących w Pradolinie Warszawsko – Berlińskiej. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Kowalczyk a drugie Agata Szymczak z klasy VI.

      Uczennice z naszej szkoły wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą i liczymy, że pasja
      do przyrody zostanie w nich na zawsze.

       

                                                                      Dziewczyny! Dziękujemy Wam i gratulujemy.

                                                                                                  BK